Co ja właściwie zrobiłem? - explainshell.com | sprawdź na

Krzysztof Gał
Co ja właściwie zrobiłem? - explainshell.com | sprawdź na

Początkujący użytkownik Linuxa, wcześniej czy później natknie się na konieczność zastosowania terminala. Chociaż korzystanie z terminala w Linuxie nie jest koniecznością, często okazuje się, że rozwiązanie jakiegoś problemu lub też wykonanie jakiejś czynności jest bardzo skomplikowane, bo wymaga np. ręcznego uzupełnienia jakiegoś pliku konfiguracyjnego wartością z innego pliku itp.... Często okazuje się że to co wymaga mozolnego klikania, sprawdzania i przepisywania, sprowadza się do wpisania jednego często prostego polecenia w terminalu.

Taki stan rzeczy prowadzi to tego, że najczęściej na różnego rodzaju stronach z poradami i instrukcjami dotyczącymi Linuxa, wszelkie rozwiązania i instrukcje zwykle podawane są w postaci zestawu poleceń, które należy uruchomić w terminalu. Co zrobić kiedy nie znamy poleceń, które mamy uruchomić w naszym terminalu a chcielibyśmy wiedzieć co właściwie zamierzamy wykonać. W takim wypadku możemy posłużyć się wbudowanym poleceniem man lub też szukać wyjaśnienia w wyszukiwarce. Istnieje też trzecie rozwiązanie.

Explainshell.com to strona internetowa, za pomocą której możemy dowiedzieć się co oznaczają poszczególne polecenia. Aplikacja rozbiera na czynniki pierwsze podane jej polecenia i objaśnia każdą ich cześć za pomocą danych znajdujących się w Linuxowych instrukcjach systemowych (man). Dzięki temu szybko dowiemy się co oznaczają poszczególne polecenia i ich flagi/przełączniki.

Strona i jej algorytmy są całkowicie Open Source a źródła znajdują się na githubie: https://github.com/idank/explainshell.

Blog Comments powered by Disqus.