Czym jest Tor?

Przemysław Kocięcki
Czym jest Tor?

Wielu z Was pewnie słyszało słowa "tor" i "onion" w kontekście webowym. Mityczne miejsce, będące wylęgarnią największego plugastwa. Miejsce rozkwitu przestępczego świata. Miejsce tak tajne, że mimo istnienia równolegle z internetem, do połączenia z nim potrzeba specjalnego oprogramowania. Czym właściwie jest Tor?

Tor to wirtualna sieć internetowa, która pozwala użytkownikom komunikować się w anonimowy sposób. Do zachowania anonimowości Tor wykorzystuje trasowanie cebulowe (ang. onion routing). Nazwa choć zabawna, nie jest przypadkowa - dane przesyłane w sieci Tor są szyfrowane trzykrotnie. Zanim nasza informacja dotrze do adresata, wędruje przez trzy losowo wybrane routery sieci, tzw. węzły; routerem może być każdy komputer w sieci Tor. Każdy z węzłów rozkodowuje jedną warstwę wiadomości - a więc zupełnie tak, jakby obierał cebulę. Po "obraniu" wiadomości przez wszystkie węzły z trzech warstw, dane trafiają do adresata, który odsyła zakodowaną odpowiedź.

Nawiasem mówiąc, onion to także rozszerzenie adresów stron w sieci Tor - wszystkie adresy w sieci mają postać <losowy ciąg znaków>.onion, zamiast np. google.com.

Węzły pośredniczące w przesyle wiadomości wiedzą tylko którą "warstwę" mają rozszyfrować, skąd przyszła wiadomość, oraz do którego węzła ją przesłać. Osoby nasłuchujące wysyłanych i odbieranych przez podsłuchiwanego wiadomości nie wiedzą, czy podsłuchiwany wysłał właśnie wiadomość, czy jedynie spełnił rolę węzła i przekazał dalej wiadomość od innego użytkownika.

zasada działania sieci tor

Ze względu na konieczność przesłania każdej wiadomości przez kilka komputerów, sieć Tor jest znacznie wolniejsza niż tradycyjny Internet.

Do połączenia się z siecią wystarczy ściągnięcie przeglądarki Tor z oficjalnej strony (KLIK). Na stronie znajdziecie też szczegółowe informacje jak korzystać z sieci by zachować anonimowość.

Tora można używać do przeglądania Internetu, choć nie jest to polecane jeśli zamierzamy logować się do swoich kont pocztowych czy w serwisach społecznościowych - logowanie zdradza serwerom, że korzystamy z Tora, przez co przestajemy być anonimowi.

Tor owiany jest złą sławą - nic dziwnego. Prawie totalna anonimowość to świetny grunt dla działania przestępców, pozwala też na rozkwit czarnego rynku. Z tego powodu Tor jest pod ciągłą obserwacją służb - nie tylko krajowych, ale i rządu USA. Istnieją nawet spekulacje, że samo skorzystanie z Tora powoduje umieszczenie nas na liście osób poddawanych bardziej szczegółowym obserwacjom.

Po co więc używać Tora? Ludzie używają go głównie dla zachowania anonimowości w internecie i aby ominąć cenzurę. W sieci Tor nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do umieszczanych tam treści. Niektóre informacje szybko znikają z internetu, a Tor pozwala na swobodną komunikację poza kontrolą rządową czy korporacyjną.

Zdjęcie: torproject.org

Blog Comments powered by Disqus.