Dodatki do przeglądarki, które warto mieć

Przemysław Kocięcki
Dodatki do przeglądarki, które warto mieć

Z internetu korzystamy za pośrednictwem przeglądarek internetowych - jak chociażby Chrome, Firefox, Opera czy Safari. Choć współczesne przeglądarki domyślnie zawierają różne ciekawe funkcje pozwalające na przyjemniejsze surfowanie po sieci, wiele opcji wciąż nie ma w nich w standardzie i musimy je do przeglądarki dodać sami za pomocą tworzonych przez developerów wtyczek. Takie podejście twórców przeglądarek jest jak najbardziej zrozumiałe. Domyślne umieszczenie setek rozszerzeń, z których większość ludzi i tak by nie korzystała, nie ma większego sensu - każdy dodatek zwiększa zasobożerność przeglądarki, przez co użytkownicy otrzymywaliby w efekcie ogromny produkt przepakowany opcjami spowalniającymi przeglądarkę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest umożliwienie użytkownikom indywidualne pobranie tylko tych dodatków, których faktycznie potrzebują - i tak też rozwiązuje tę kwestię większość nowoczesnych przeglądarek.

Kilka słów wstępu

W artykule omawiam najciekawsze rozszerzenia dla przeglądarek internetowych. Rozszerzenia, które mogą przydać się każdemu użytkownikowi i których celem jest zwiększenie komfortu korzystania z sieci. Z tego powodu w zestawieniu pominąłem pozycje, które przydadzą się jedynie profesjonalistom - mimo swej użyteczności nie ma na poniższej liście dodatków związanych z optymalizacją SEO czy debuggerów pomocnych przy tworzeniu stron internetowych. Podobnie nie ma też na niej dodatków związanych z grami, czy dodatków użytecznych tylko na wybranych stronach i portalach. Lista została stworzona w oparciu o dodatki dla Chrome - jeśli korzystasz z innej przeglądarki, być może wybrany dodatek nie będzie na nią dostępny pod nazwą przedstawioną w artykule. Prezentowane dodatki są całkowicie darmowe.

Instalacja rozszerzeń w Chrome

Proces instalacji rozszerzeń do przeglądarki jest bardzo prosty. Wystarczy kliknąć symbol trzech pionowo ułożonych kropek w górnym prawym rogu okna przeglądarki i z rozwiniętych opcji wybrać Więcej narzędzi -> Rozszerzenia. W otwartym oknie można zarządzać zainstalowanymi rozszerzeniami - aktualizować je, wyłączać, lub usunąć z przeglądarki. Aby dodać nowe rozszerzenie, należy z tego miejsca przejść do sklepu Chrome Web Store - wystarczy kliknąć na ikonę trzech poziomych kresek w lewym górnym rogu i na samym dole menu wybrać pozycję Otwórz Chrome Web Store. Alternatywnie, możesz też po prostu kliknąć ten link.

Adblock/Adblock Plus/uBlock

Na pierwszy ogień idą dodatki do blokowania reklam. Przeglądając strony internetowe często jesteśmy zasypywani treściami reklamowymi. Wyskakujące okienka, banery zajmujące pół strony, ciche przekierowania po kliknięciu linku, który miał prowadzić na zupełnie inną stronę. To wszystko nie tylko potrafi mocno zirytować, ale i negatywnie wpływa na wydajność strony. Jeśli portal jest przeładowany natrętnymi reklamami mamy ochotę jak najszybciej go opuścić. Nie musi tak jednak być - wystarczy zainstalować rozszerzenie blokujące reklamy. Wszystkie z wymienionych dodatków sprawdzą się w tej roli świetnie, choć sam osobiście używam Adblock Plus.

Rozszerzenia posiadają stale aktualizowane bazy pozwalające wykryć na stronach elementy zawierające reklamy. Jeśli jednak jakaś reklama przeźlizgnie się przez filtr, wówczas możemy w prosty sposób dodać ją ręcznie na listę blokowanych elementów - w przypadku ABP wystarczy kliknąć ikonkę rozszerzenia obok pasku adresu, wybrać "Blokuj element" i wybrać myszką element strony, którego chcemy się pozbyć.

Warto pamiętać, że wiele serwisów jest darmowych dzięki przychodom generowanym przez reklamy. Jeśli lubisz jakiś portal, rozważ wyłączenie na nim swojego blokera.

Adblock dla Chrome

Adblock Plus dla Chrome

uBlock dla Chrome

Pop up blocker

Niektórym wyskakującym okienkom uda się ominąć filtr reklamowy. Dobrym uzupełnieniem dla wcześniej wspomnianych programów będzie Pop up blocker, który bezwzględnie zablokuje wszystkie wyskakujące okienka - nie tylko te z reklamami, ale i ze złośliwym oprogramowaniem.

Czasem może się zdarzyć, że rozszerzenie zablokuje także okienko, które chcieliśmy zobaczyć (np. niektóre serwisy podczas rejestracji czy logowania otwierają w tym celu nowe okno). Nie jest to jednak problem - podczas każdej udanej blokady pojawi się informacja o zablokowaniu. Możemy wtedy ręcznie zezwolić na pojawianie się wybranego okienka. Możemy też zupełnie wyłączyć rozszerzenie na wybranych witrynach.

Pop up blocker dla Chrome

Quick Javascript Switcher

Skrypty Javascript najczęściej służą urozmaiceniu strony poprzez dodanie większej interaktywności, jednak mogą być też wykorzystane do blokowania naszych blokerów reklamowych. Sprytniejsi developerzy potrafią obejść filtry Adblocka czy uBlocka, a my w efekcie na stronie widzimy informację podobną do "Drogi użytkowniku, wykryliśmy, że używasz programu blokującego reklamy - aby przeczytać artykuł wyłącz rozszerzenie". Nie musimy jednak tego robić - w większości wypadków wystarczy na tej stronie wyłączyć Javascript. Nie potrzebujemy do tego żadnego rozszerzenia - można to zrobić bezpośrednio w przeglądarce, jednak Javascript Switcher znacznie ułatwia cały proces. Wystarczy jedno kliknięcie, by na danej stronie wyłączyć cały Javascript i dostać się do blokowanej treści.

Quick Javascript Switcher dla Chrome

Tłumacz Google

Google Translate to nic innego jak internetowy słownik. Choć w celu przetłumaczenia danego tekstu czy wyrazu wystarczy odwiedzić stronę Tłumacza Google, znacznie łatwiej i szybciej można przetłumaczyć go korzystając z rozszerzenia. Wystarczy jedno kliknięcie przycisku, by przetłumaczyć cały tekst znaleziony na stronie na wybrany język.

Tłumacz Google dla Chrome

OneTab

Jeśli jesteś jednym z tych użytkowników, którzy otwierają jednocześnie dziesiątki kart, z pewnością spodoba Ci się rozszerzenie OneTab. Dodatek jednym kliknięciem zwija wszystkie otwarte karty w jedną, przechowującą te, które zostały zamknięte. Zamknięte karty można w dowolnej chwili przywrócić - pojedynczo, lub wszystkie jednocześnie.

Wadą rozszerzenia jest fakt, że nie zapisuje zmian dokonanych na otwartej stronie. Jeśli więc jesteś w trakcie wprowadzania komentarza na jakimś blogu i zwiniesz kartę przed jego wysłaniem - komentarz zniknie. Zaletą dodatku jest natomiast zmniejszenie zużycia pamięci przez przeglądarkę. Każda otwarta karta obciąża system - zwinięcie kart uwolni pamięć.

OneTab dla Chrome

Personal Blocklist

Szukasz jakiegoś hasła w wyszukiwarce Google i za każdym razem widzisz dziesiątki stron, które Cię nie interesują? Irytuje Cię konieczność przebijania się przez strony, na które nie masz zamiaru z takich czy innych powodów wchodzić? Z pomocą przychodzi osobista czarna lista wyników wyszukiwania. Personal Blocklist pozwala ukryć wszystkie wyniki pochodzące z wybranych stron. Dzięki rozszerzeniu szukanie informacji w internecie stanie się znacznie wygodniejsze.

Personal Blocklist dla Chrome

Infinity New Tab (Pro)

Rozszerzenie pozwala na spersonalizowanie nowo otwieranych kart - umożliwia wybranie ich tapety, dodaje możliwość wyboru wyszukiwarki (między innymi Google, Bing czy Yahoo), a także pozwala na umieszczenie na karcie skrótów do wybranych stron. Rozszerzenie dodaje też kilka pobocznych funkcjonalności, takich jak podręczny notatnik czy lista rzeczy do zrobienia.

Infinity New Tab (Pro) dla Chrome

uVPN

uVPN pozwala na zachowanie anonimowości w internecie. Rozszerzenie jest darmowe i umożliwia łączenie się ze stronami w internecie za pośrednictwem sieci VPN szyfrującej wszystkie dane wymieniane między Twoim komputerem, a serwerem docelowym. Dzięki temu nikt nie dowie się co robisz w internecie. uVPN pozwala uzyskać dostęp do stron, które zablokowały Twój adres IP.

uVPN dla Chrome

Volume Manager

Rozszerzenie pozwala w prosty sposób kontrolować poziom głośności każdej otwartej karty indywidualnie. Ciekawostką jest obecność skrótu, który jednym kliknięciem może wyciszyć wszystkie karty.

Volume Manager dla Chrome

Night Eye

Ostatnim dodatkiem na liście jest Night Eye. Tryb nocny jest coraz częściej wybieranym przez użytkowników motywem kolorystycznym - dzięki Night Eye mamy możliwość zmiany kolorystyki dowolnej odwiedzanej strony na ciemny. Funkcja działa na każdej stronie - nawet takiej, która normalnie nie posiada ciemnego motywu. Zmiana kolorów nie jest zwykłą inwersją - dopracowany algorytm dba, by strona po zmianie kolorystyki wciąż była czytelna.

Night Eye dla Chrome

Menadżery haseł

Na koniec kilka zdań o menadżerach haseł. Na liście nie pojawiły się programy tego typu, choć mają one wielu zwolenników. Celem takich rozszerzeń jest umożliwienie nam przechowywania haseł do wielu różnych witryn. Dzięki temu możemy na każdej stronie korzystać z całkowicie niezależnych haseł i nie musimy ich pamiętać, a wykradzenie jednego z nich nie spowoduje przejęcia naszych kont w innych portalach. Dostępu do przechowywanych haseł strzeże jedno hasło główne - wystarczy więc pamiętać to jedno hasło, by mieć dostęp do wszystkich pozostałych.

Nie poleciłem żadnych menadżerów haseł z prostego powodu - efektywne korzystanie z menadżerów wymaga nieco wiedzy i biegłości komputerowej. Potrzebne jest regularne tworzenie kopii zapasowej wszystkich haseł i umieszczenie jej w sieci (na wypadek kradzieży komputera), a także sprzężenie systemu z telefonem w celu umożliwienia logowania na innych urządzeniach. Nieumiejętne korzystanie z menadżerów może zwykłym użytkownikom przynieść więcej szkody niż pożytku.

Blog Comments powered by Disqus.