Facebook zacznie oceniać użytkowników zgłaszających posty

Przemysław Kocięcki
Facebook zacznie oceniać użytkowników zgłaszających posty

Ostatnie tygodnie mijają pod znakiem walki Donalda Trumpa z podmiotami szerzącymi nieprawdziwe informacje (fake news). Prezydent USA dostrzegł zagrożenie w propagandzie uprawianej przez niektóre media. Jego pomysł wprowadzają w życie niektóre portale społecznościowe, w wyniku czego wiele kont popularyzatora teorii spiskowych, Alexa Jonesa, zostało zamkniętych.

Fake newsy może zgłosić każdy użytkownik...

Kontrola jakości treści i sprawdzanie, czy wybrany post łamie regulamin portalu jest zajęciem niezwykle absorbującym, o czym wiedzą choćby pracownicy Facebooka. Choć Facebook posiada wprawdzie mechanizmy pozwalające na zgłaszanie wybranych wpisów do sprawdzenia przez administrację, to funkcja jest często nadużywana. Użytkownicy nierzadko zgłaszają post nie dlatego, że łamie postanowienia regulaminu, ale dlatego, że użytkownicy nie zgadzają się z jego treścią i chcą zaszkodzić osobie publikującej wpis. Z tego powodu administracja nie jest w stanie weryfikować wszystkich wpływających zgłoszeń - jest ich po prostu za dużo.

zgłaszanie wpisu na Facebooku

... ale tylko opinia użytkowników godnych zaufania będzie brana pod uwagę

Praca administracji stanie się jednak znacznie łatwiejsza po wprowadzeniu przez Facebooka nowego narzędzia do oceny użytkowników. Od tej pory każda osoba zgłaszająca wpisy zostanie oceniona przez system. Jeśli post okaże się postem faktycznie naruszającym regulamin serwisu, wówczas użytkownik zostanie przez system oznaczony jako "godny zaufania". W innym wypadku reputacja zgłaszającego ucierpi, a jego zgłoszenia w przyszłości mogą nie być brane pod uwagę. Celem wprowadzenia systemu jest ograniczenie ilości zgłoszeń, które będzie musiała weryfikować administracja.

Samo zgłaszanie wpisów istnieje na Facebooku już od długiego czasu. Nowość dotyczy zgłaszania posta za szerzenie nieprawdziwych informacji - taka możliwość pojawiła się na portalu zaledwie kilka miesięcy temu.

Zdjęcie: facebook.com

Blog Comments powered by Disqus.