Firefox zacznie blokować śledzenie użytkowników w sieci

Przemysław Kocięcki
Firefox zacznie blokować śledzenie użytkowników w sieci

Mozilla zamierza podjąć kroki w celu poprawienia zarówno bezpieczeństwa, jak i anonimowości swoich użytkowników. W dzisiejszym oświadczeniu na blogu firma oznajmiła, że w niedalekiej przyszłości wprowadzi narzędzia, których celem będzie uniemożliwienie śledzenia aktywności użytkowników w sieci.

Ad tracking jest popularnie wykorzystywaną techniką, której celem jest śledzenie odwiedzanych przez użytkownika stron i dopasowywanie reklam na podstawie przeglądanych treści. Z takich kontrowersyjnych technologii pozwalających na, niejako, szpiegowanie użytkowników korzystają między innymi Facebook i Google. Firmy wprawdzie bronią się twierdząc, że chodzi wyłącznie o dopasowywanie reklam, ale prawda jak zawsze leży gdzieś pośrodku - taki mechanizm może zostać skutecznie wykorzystany do deanonimizacji użytkownika. Nawet jeśli nie bezpośrednio przez firmy, to przez hakerów z nieupoważnionym dostępem do bazy.

Mozilla wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i zamierza ich chronić poprzez wprowadzenie narzędzi blokujących śledzące nas ciasteczka, a to nie jedyne nowości, którymi chce podbić rynek firma walcząca z Google o tytuł posiadacza najpopularniejszej przeglądarki na rynku. Mozilla będzie również domyślnie blokować narzędzia pozwalające portalom na kopanie kryptowalut na urządzeniu użytkownika bez jego zgody i wiedzy. Zablokuje też ciasteczka śledzące, które w znacznym stopniu spowalniają ładowanie innych stron.

Nowości można już testować w ramach programu Firefox Nightly, umożliwiającego wypróbowanie nadchodzących w Firefoxie zmian przed ich oficjalną publikacją.

Blog Comments powered by Disqus.