Wyciekły imiona i adresy e-mail użytkowników Amazonu

Przemysław Kocięcki
Wyciekły imiona i adresy e-mail użytkowników Amazonu

Niektórzy posiadacze kont w serwisie Amazon mogli otrzymać dziś drogą mailową niepokojącą wiadomość. Firma poinformowała w niej, że dane użytkowników - ich imiona i adresy mailowe - zostały w wyniku usterki technicznej upublicznione w internecie. Sprawa prawdopodobnie nie ma związku z niedawną aferą udostępniania przez pracowników Amazon danych klientów serwisu firmom trzecim, choć brak komentarza Amazonu i brak przedstawienia szczegółów wycieku mogą budzić pewne obawy.

W wyniku usterki technicznej Amazon naraził prywatność swoich użytkowników - i to właściwie wszystko, co wiadomo o dzisiejszym wycieku. Co więcej, o sprawie dowiedzieli się tylko wybrani użytkownicy, których dane mogły zostać narażone. Firma w wiadomości mailowej przekazała im informację o sprawie, jednocześnie informując, że problem został już naprawiony i nie ma konieczności zmiany hasła dostępu do konta czy podejmowania jakichkolwiek innych działań. Takie zapewnienie może być jednak złudnym gwarantem bezpieczeństwa - jeśli adresy mailowe trafiły w niepowołane ręce, wówczas wszyscy dotknięci usterką mogą stać się celem naciągaczy, spamerów i oszustów internetowych.

Wyciek nie został spowodowany działaniem użytkowników ani atakiem hakerskim - można więc przypuszczać, że Amazon był w trakcie testowania jakiejś nowej funkcjonalności i przypadkiem umożliwił odczytanie z bazy większej ilości informacji niż było to zamierzone.

Amazon wciąż nie odniósł się do szczegółów zdarzenia. Nie wiadomo więc ilu użytkowników dotknął problem, ani kto miał wgląd w ujawnione dane. Według poszkodowanych komentujących sprawę na publicznych forach można jedynie wywnioskować, że narażone zostały wyłącznie konta prywatne, a nie biznesowe.

Blog Comments powered by Disqus.