YouTube informuje użytkowników o ACTA 2

Przemysław Kocięcki
YouTube informuje użytkowników o ACTA 2

Kontrowersyjna ustawa, nad którą pracują włodarze Unii Europejskiej, doczekała się kolejnej szerokiej akcji informacyjnej. W październiku na platformie YouTube pojawił się apel samej Susan Wojcicki, szefowej serwisu - możecie obejrzeć go tutaj. O tak zwanej ACTA 2, a w szczególności o budzącym zastrzeżenia zapisanym w niej artykule 13 serwis przypomniał dziś raz jeszcze - tym razem udało się dotrzeć do większej ilości osób.

Użytkownicy odwiedzający dziś YouTube mogli na stronie serwisu spotkać się z pop-upem informującym o potencjalnych niekorzystnych dla społeczności skutkach wprowadzenia 13. artykułu dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym (zwanej potocznie ACTA 2) w życie.

Najwięcej zastrzeżeń budzą w dyrektywie artykuły 11 oraz 13 mówiące - w dużym uproszczeniu - o konieczności wprowadzenia uiszczania opłat właścicielom materiałów za linkowanie w internecie do publikowanych przez nich treści, a także o wymuszeniu na serwisach internetowych filtrowania przesyłanych treści jeszcze przed ich publikacją. W praktyce oznaczałoby to nie tylko wprowadzenie faktycznej cenzury europejskiego internetu, ale i stanowiłoby zagrożenie dla mniejszych, niezależnych portali, żyjących z redagowania wiadomości opartych o doniesienia z większych serwisów informacyjnych czy stron branżowych.

W przypadku tak dużych serwisów jak YouTube niemożliwe byłoby ręczne sprawdzanie każdego przesłanego przez użytkowników filmu przed jego publikacją, dlatego serwis ostrzega, że dyrektywa w obecnej formie może wymusić na serwisie całkowite wyłączenie możliwości przesyłania filmów przez obywateli Unii Europejskiej. Dyrektywa oznaczałaby też zamknięcie w UE serwisów takich jak Wikipedia, czy Google News.

Nazwę ACTA 2 wymyślili internauci - jest to nawiązanie do głośnej sprawy sprzed kilku lat, gdy procedowano umowę handlową ACTA (ang. Anti-Counterfeiting Trade Agreement). ACTA budziła podobne kontrowersje i według sceptyków groziła ocenzurowaniem internetu. W całej Unii Europejskiej organizowano wtedy masowe protesty, a Polska była jednym z pierwszych krajów, które zwróciły uwagę na zagrożenie, jakie niosły ze sobą nowe regulacje.

Ostateczne głosowanie nad wprowadzeniem dyrektywy odbędzie się wiosną 2019.

Blog Comments powered by Disqus.